Pierwsza Akademia Kobiecych TwarzyPierwsza, ponieważ otwiera cykl konferencji, Akademia to kolejny projekt Kobiecych Twarzy. Pierwszy zrealizowany temat to zdrowie, także w nawiązaniu do urody. Konferencja niezwykle udana.

Sobotnie, 8 czerwca przedpołudnie, sala balowa w Hotelu Maria zapełniała się z minuty na minutę, do ostatniego miejsca. Oczywiście przeważały kobiety, ale – odpowiadając na zaproszenie – pojawili się także mężczyźni. Jak podkreślały organizatorki, temat zdrowia i przede wszystkim profilaktyka, której poświęcono bardzo wiele miejsca w czasie konferencji, dotyczy absolutnie wszystkich. Uczestnikami/uczestniczkami były osoby w każdym wieku, a te najmłodsze spędzały czas z animatorkami.

Konferencje rozpoczął Prezydent Miasta Wałbrzycha dr Roman Szełemej, który patronował temu przedsięwzięciu, ale zabrał głos także, jako lekarz, rozpoczynając tym samym wątek profilaktyki – najsilniej wybrzmiewający w całej konferencji.

Blisko 80 procent – tak szacuje się udział czynników wpływających na zachorowalność na nowotwory i wynikających ze środowiska w jakim żyjemy, pozostałe 20 to genetyka – podkreślił dr n. med. Paweł Pyka ze Specjalistycznego Szpitala im. dra A. Sokołowskiego. Pod terminem środowisko mieszczą się także nasze nawyki, wybory konsumenckie i zapobieganie w postaci profilaktyki. Nie można mieć wątpliwości, wysłuchując wszystkich wypowiedzi prelegentów, że profilaktyka ma kolosalny wpływ na nasze zdrowie i życie. – Najnowocześniejsze metody leczenia i świetni specjaliści nie pomogą, jeśli pacjent pojawia się w gabinecie zbyt późno. Drogie panie życie ratuje samobadanie piersi oraz wykonywanie badań i profilaktyka – zaznaczył dr Paweł Pyka.

Profesor Alicja Chybicka, którą zatrzymały obowiązki zawodowe, nagrała film ze swoją prelekcją. Bazując na ogromnym doświadczeniu pracy onkolożki odpowiedzialnej za Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu „Przylądek Nadziei” – szpital dziecięcy – wskazała i pokrótce omówiła najważniejsze działania, jakie powinniśmy podejmować, chcąc ustrzec się choroby nowotworowej.

Dr n. med. Roman Puskarz (wałbrzyski Szpital Ginekologiczno-Położniczy) poruszył wątek profilaktyki związanej chorobami ginekologicznymi. Odwołał się do najnowszych ustaleń związanych z częstotliwością i kierunkiem badań profilaktycznych – Drogie panie przynajmniej raz na 2 lata trzeba wykonać badanie cytologiczne. Rak szyjki macicy bardzo długo nie daje żadnych objawów! – przypominał i ostrzegał.

O nowościach w dziedzinie badania piersi i rekonstrukcji, co niezwykle istotne nowościach dostępnych w Wałbrzychu, mówił przywołany wcześniej dr n. med. Paweł PykaW wałbrzyskim szpitalu leczymy nowotwory na poziomie europejskim. Lekarze z całej Polski przyjeżdżają do nas na szkolenia w zakresie leczenie nowotworów piersi i rekonstrukcji piersi po usunięciu nowotworu – podkreślał.

O różnych sposobach badań profilaktycznych, tych podstawowych ale i bardziej zaawansowanych mówił m.in. dr Łukasz Dziok (Affidea Polska) i zachęcał – Trzeba się badać bo: na 8 kobiet wybranych losowo jedna zachoruje na raka piersi, a na 9 wybranych losowo mężczyzn jeden zachoruje na raka prostaty. Drogie panie posyłajcie swoich mężczyzn na okresowe badania!

Z jakich badań możemy korzystać i o tym, że są naprawdę łatwo dostępne mówiły dyrektorka regionalna Alab Laboratoria – Sandra Schmidt, Jowita Rząsowska – dyrektorka i właścicielka Profmed oraz Ewa Wojewódzka-Moryto z Spectrum- Ośrodek Okulistyki Klinicznej

Zapobieganie, to także zabezpieczenie finansowe na czas choroby o czym mówiła Magdalena Zienkiewicz reprezentująca OVB.

W dyskusji panelowej, w której wzięli udział wszyscy prelegenci oraz dr Diana Łożyńska-Podhrebelna – specjalistka onkolożka z Affidea. Rozmowa koncentrowała się na szukaniu odpowiedzi na pytanie dlaczego lekceważymy wagę profilaktyki, w gabinetach lekarskich pojawiamy się, gdy choroba jest bardzo zaawansowana i jak to zmienić.

W drugiej części konferencji zastanawialiśmy się nie tylko jak dbać o wygląd nie szkodząc zdrowiu, ale jak łączyć z tym profilaktykę. Okazuje się, że w Wałbrzychu możemy korzystać z porad profesjonalnych trenerów w Fitness World oraz Aqua Zdrój, którzy pomogą nam być zdrowym i dobrze czuć się we własnym ciele. Spojrzeliśmy na nasze żywieniowe przyzwyczajenia krytycznym okiem psychodieteczki, biotechnolożki i dietoteraputki Marty Kierzkowskiej-Grzybek – relacjonuje Aldona Ziółkowska-Bielewicz, prezeska Hornet4, spółki odpowiedzialnej m.in. za projekt Kobiece Twarze.

Analizuj nie tylko etykiety, ale także swoje relacje, te negatywne są jak puste kalorie! – i dodaje – 90 procent serotoniny - hormon szczęścia - jest produkowany w jelitach przy udziale bakterii jelitowych. Dbajmy o nie! – mówiła Marta Kierzkowskiej-Grzybek.

Wątek łączenia kwestii wyglądu ze zdrowiem kontynuował dr Andrzej Kępa, który omówił m.in. nowoczesną metodę w medycynie estetycznej, przeciwdziałającej nietrzymaniu moczu.

Rozmawialiśmy także o tematach, które mogą interesować z punktu widzenia macierzyństwa. Poznaliśmy Mamy w Wałbrzychu – projekt realizowany w postaci profilu na Facebooku i jak mówią jego autorki – powstał z miłości do dzieci i z sympatii do miasta. Chodzi oczywiście o Wałbrzych.

Kobiety, które uczęszczają do szkoły rodzenia rodzą bez komplikacji i rzadziej zapadają na depresję poporodową – podkreślała położna Krystyna Dudek-Piątek (Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. E. Biernackiego), opowiadając między innymi o tym, jak szkoła rodzenia zmienia się i rozwija.

Drugą część konferencji finalizował panel dyskusyjny, w którym rozmówcy m.in. obalali mity odnoszące się do dbałości o wygląd i zdrowie zarazem. Na koniec wykład połączony z warsztatami oddychania, który poprowadził Piyush Mittal wprawił wszystkich w doskonały nastrój. Loteria nagród rozlosowanych wśród biorących udział w konferencji (fundatorami byli partnerzy wydarzenia) zakończyła pierwszą Akademię Kobiecych Twarzy.

Kolejna, jak zapowiadają organizatorki, za rok i będzie poświęcona tematyce szerokorozumianej nauki – edukacji, czyli jak i w jakim kierunku warto rozwijać swoją wiedzę i umiejętności.


www.kobiecetwarze.pl

www.facebook.com/kobiecetwarze/

www.instagram.com/kobiecetwarze/4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie